Kategori Film

Yağmurdan önce

Editör tarih Nis 15, 2016 | Yorum yok

“Kelimeler”, “Yüzler” ve “Fotoğraflar” isimli 3 öyküyü barındıran “Yağmurdan Önce” Bosna savaşı döneminde geçen çarpıcı bir savaş karşıtı film.


1994 yapımı film Balkanlarda yaşanan savaş ortamında trajik bir aşkı anlatıyor. İlk öykü Makedonya’da bir Ortodoks Manastırında başlıyor. İkinci öyküde Avrupa’nın batısına Londra’ya uzanıyor ve son öyküde tekrar Makedonya’ya geri geliyor. Finalde ilk öykü son öykü birbirine bağlanıyor.

yağmurdan-önce

Farklı kurgusuyla dikkat çeken film,  özellikle final sahnesinde estetiği ve duyguyu doruğa tırmandırıyor ve trajik bir sonla seyirciyi vuruyor.

Filmdeki mekanlar ve atmosfer bir Anadolu köyündeymiş kadar bize ‘yakın’. Filmin bir çok festivalden ödülle döndüğünü ve 90’lı yılların unutulmazları arasına girdiğini ve Türkiye’de de gösterildiği yıllarda büyük ilgi çektiğini not edelim.

Öte yandan müzikler de filmin gücünü yukarıya taşıyacak denli etkileyici. Ancak Balkanların neşeli ritmleri yerine daha çok savaşın hüznünü duyuruyor.
Yağmurdan Önce, sinema tarihinde ender görülecek seviyede şiirsel, incelikli, dokunaklı ve aynı zamanda hüzünlü bir film. İçerisinde Balkan ruhunun zenginliğini, karmaşasını, renklerini ve aynı zamanda savaşın getirdiği acıların burukluğunu taşıyor.

Son olarak ‘yağmur’a özel bir parantez açmalı. Film, yağmurun içerdiği saflığı, temizliği, duruluğu ve bir boyutuyla göklerden inişini isminden başlayarak finale kadar içine dahil ediyor. Sanki damlalar merhametsizliğe, acımasızlığa, kirliliğe karşı düşüyor gibi. Nobran ve kalpsiz akışa sessizce ara vermek ya da durdurmak için yağıyor sanki..
En yakındakilerin doğrulttuğu silahlar ateşlenince son sözler “Birazdan yağmur yağacak” oluyor.

Filmin künyesi şöyle
Yönetmen: Milčo Mančevski
Yapımcı: Judy Counihan, Cédomir Kolar, Sam Taylor, Cat Villiers
Senarist: Milčo Mančevski
Oyuncular Katrin Cartlidge
Rade Šerbedžija
Grégoire Colin
Labina Mitevska
Müzik: Anastasia Grubu
(Zlatko Origjanski
Zoran Spasovski
Goran Trajkoski)
Görüntü yönetmeni: Manuel Teran
Kurgu: Nicolas Gaster
Türü Dram: savaş
Renk: Renkli (Eastmancolor)
Yapım yılı: 1994


İdris Akın

error: Content is protected !!